„Доколкото знам, само преди месец беше подновила офертата си да ни бъдеш таен P.R. Колегите ми бяха наясно, че и понятие си нямаш от P.R. стратегии, а с този акт искаш само респектиращо възнаграждение за „добрия тон”, който ще имаш в писанията си за нас (...). А само преди няколко дена, когато започна да провокираш поредната си манипулационна атака срещу ДПС, за един ден ме потърси шест пъти по телефона, и когато не ти отговорих, ми пусна SMS, че "можеш да омекотиш и най-тежките удари, които получавам". Браво, Мадам В. Много е яко, нали?”, четем в писмото на Ахмед Доган, тиражирано от всички медии в страната. „Господ да ти е на помощ!”, гласи неговият финал.
Засегнатата журналистка от в. „Труд” Валерия Велева, която писмото недвусмислено визира, призова от ефира на няколко електронни медии Ахмед Доган да докаже твърденията си. „Остър ми е материалът, наистина", заявява тя. "Но Доган вече вреди на собствената си партия.”
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Доган отвръща на удара
Журналистката не отрече, че е атакувала политика с обаждания и SMS-и, но ставало дума за “ползотворна”, професионална комуникация. От горещия задочен диалог научихме, че за него тя не е „мoрален рупор”, а за нея „той не е достолепен мъж и голям политик”.
Хората не се менят лесно, но политиката
След предизборното изявление на Доган, че той лично преразпределя парите от ЕС, което утежни изборната ситуация повече за неговите партньори, отколкото за самото ДПС, днес в българското политическо блато цопна т. нар. Цанков камък. В медиите, впрочем „Труд” бе пръв, излезе информация, че Доган е получил от „Минстрой холдинг” един и половина милиона лева като „мениджър на проучванията” за четири проекта: хидровъзелът „Цанков камък”, „Доспат”’, „Горна Арда” и язовир „Тунджа”. Комисията по корупция в 41-вия парламент започна разследване.
Философът по образование, професионален политик и мандатоносител в същото време, е взел солидната сума като консултант по хидроенергийни проекти. Дори и да е най-големият (таен) експерт в областта, неизбежно е подозрението за конфликт на интереси. Политици от комисията заговориха за търговия с власт и влияние, дори за пране на пари. Разбира се, лидерът на ДПС ще може да представи документи и да изложи мнението си пред нея.
Историята на А.
Имаше време, когато именно Велева определяше Доган като най-големия политик на прехода. ДПС не понася електорални загуби от дръзките изказвания и легендите за пари, имоти и жени на своя лидер. Напротив, това са атрибутите на властта.
„Докато беше в квартирата си на ул.”Дойран”, Доган дружеше и флиртуваше с много журналистки под предлог, че трябва да ги вербува за медийно лоби и да ги прави неформално свои пресаташета. Едната от тези журналистки бе Пепа Витанова. Другата бе Валя Ахчиева, а третата - Валерия Велева. Виждал съм всяка от тях поотделно да се разхожда по пеньоар и пантофи в неговия апартамент. Те и трите са живи и здрави и не вярвам да го отрекат", казва в интервю Осман Октай. Той бе народен представител четири мандата и дългогодишен заместник-председател на ДПС. В момента е политически опонент на Доган.
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Флиртът с медиите - безобиден?
„Наистина последните 17-18 г. съм писала за Доган. Била съм журналистът, пред който той е предпочитал да дава интервюта", казва още Валерия Велева. Тя е категорична, че ще заведе дело за клевета, и отправи призив към всички български политици, с които е работила през последните 20 години и е направила над 3 000 интервюта и коментари: „Който и да е от тях, един поне нека да се обади и да каже, че съм го притискала или манипулирала”.
Велева смята, че писмото я компрометира и дори е опит за заплаха. По думите й никой досега не си е позволявал да поиска директно оставката на Доган от лидерския пост на ДПС, оттам дошли проблемите й.
Героите се семоразобличават
Казусът може да се изчисти само в съда. Но острото писмо на лидера на ДПС, удържано, както се пошегува един политолог, в „модерен градски стил”, е кошмарно свидетелство за политическия живот в България. То говори за възможности за контролиране на информацията в степен, прекалена дори за тия географски ширини, и за липса на хигиена в общуването. Както правилно отбеляза Михаил Неделчев, това са саморазобличаващи се текстове. Поредният скандал постави и големия въпрос как държавата прави инвестиции, докато баламосва данъкоплатците с международното положение. Ето как.
Няма коментари:
Публикуване на коментар