Отново само "частично свободни" !
Американската организация "Фрийдъм хаус" представи 30-то издание на доклада си за свободата на медиите на пресконференция в уникалния „Newseum”, музей на новините. Но преди още камерите във Вашингтон да се включат за събитието, български медии като Mediapool разпространиха най-подробна информация за „новия” доклад.
Криворазбраната медийна свобода
Проблемът е в това, че медията е в нарушение на наложеното от американската организация ембарго за предварително публикуване на изпратената до журналисти информация. Разбира се, това може да се тълкува като проява на голямата медийна свобода в България – свобода да се нарушава забрана за публикуване на материал, свобода да се правят грешки, и други такива свободи.
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Ситуацията на медиите в цял свят се е влошила
В същото време новият доклад на „Фрийдъм хаус” поставя България в категорията на „частично свободните” държави. Страната е на 76-то място от 196 оценени държави, като не се отбелязва почти никаква промяна в сравнение доклада от миналата година. България си дели мястото с Индия, а съседки по класация са Италия, Намибия, Източен Тимор и Сърбия. Освен България и Румъния, Италия е единствената държава-членка на ЕС, която е в категорията на държавите с „частично свободни” медии. Всички останали са в категорията „свободни”.
Не само в този доклад за свободата на пресата, но и в редица доклади на ООН, Световната банка, Държавния департамент и други институции, България и Румъния упорито се класират под равнището на другите членки на ЕС и остават в група на европейски държави с профила на Сърбия, Албания, Хърватия, Македония, Черна гора, Беларус и други.
Какво пречи на България да се класира по-добре?
"България се представя относително добре. В анализа ни тя наистина е страна с частично свободни медии, но все пак не е далече от държавите, чиито медии се окачествяват като „свободни”. Медийният сектор в България се бори със същите трудности като медиите в повечето държави в момента, става дума най-вече за икономическия натиск", казва Кристофър Уокър, директор на отдела за изследователска дейност във "Фрийдъм хаус".
Според него положително се оценява фактът, че в България традиционно има добра читателска аудитория и разнообразие на изданията. Най-голямо предизвикателство пред страната е да се справи с безнаказаността в случаи на отправени заплахи или употребено насилие над журналисти. "Съдебната система и политическите ръководители на страната трябва да осигурят адекватни мерки за защита на свободата на пресата", подчертава Уокър.
Свободата на медиите в отделните страни-членки на ЕС се различава доста, казва експертът: "Като започнем от Финландия, където медиите са най-свободни, и стигнем до България и Румъния. България е малко под средното за Общността ниво." Ето защо страната трябва да положи много усилия, за да се подобри, заключава представителят на "Фрийдъм хаус".
Bildunterschrift: Großansicht des Bildes mit der Bildunterschrift: Икономическият натиск - един от основните проблеми
Необходим ли е поглед отвън?
Преди година Карен Карлекар, главната редакторка на доклада на "Фрийдъм хаус" за свободата на медиите, подчерта, че закриването на програми за България от чужбина като БиБиСи е било преждевременно. Как стоят нещата днес?
"В съвременната глобализирана медийна среда е изключително ценно да има разнообразие на мненията, не само в самата страна, но и на медии от чужбина. Държава като България има относително добро представяне в най-общ глобален план, но това се дължи на сравнението с държави, в които медиите нямат никаква свобода. Така че за страна като България е полезно да има повече, а не по-малко гласове в медийния ландшафт", смята Кристофър Уокър.
Журналистите продължават да са обект на натиск и сплашване !
29 Април 2010
България има относително несвободни медии и по този показател тя е на едно от задните места в Европа. Това сочат резултатите от поредния годишен доклад на неправителствената организация ″Фрийдъм хаус″ за свободата на медиите по света през 2009 г.
В доклада са обхванати 196 държави, а България е на 76-о място заедно с Индия по свобода на медиите.
Оценката за България, според методиката на ″Фрийдъм хаус, е 36, което праща страната ни на посоченото място. В същото време България е на трето място в района на Балканите - след Гърция и Словения, и на 9-то място в Централна и Източна Европа. На първите осем места са Естония, Чехия, Литва, Унгария, Латвия, Словакия, Полша и Словения.
Журналистите в България са обект на натиск и сплашване
В доклада се посочва, че журналистите в България продължават да бъдат подлагани на натиск и сплашвани, за да бъдат защитени определени икономически, политически и криминални интереси. Тези действия често са безнаказани, което води до някакъв вид автоцензура сред журналистите.
Припомня се, че писателят Георги Стоев, известен у нас като хроникьор на мафията, бе застрелян от двама мъже в София през април 2009 г. Преди това той е казал пред репортери, че желае да свидетелства срещу крупен престъпен бос, но прокурорите показали малък интерес.
В доклада се отбелязва, че държавните БНТ и БНР често са критични към правителството.
Пазарът на частните електронни и печатни медии е доминиран от големи чужди медийни компании. Много от традиционните медии поддържат и свои интернет издания. Няма правителствени ограничения за Интернет, който се ползва от 32% от българите.
В доклада е посочено затварянето на сайта Opasnite.net, тъй като там е била публикувана класифицирана информация, свързана с корупция сред висши представители на полицията и службите за сигурност. Отбелязано е също, че в следващите дни агенти на ДАНС са арестували уебсайт-администратора на сайта Frognews и са го разпитвали за разследващи материали, за които се подозира, че са свързани с Opasnite.net. След това главният редактор на Frognews Огнян Стефанов е нападнат и пребит с чукове от непознати маскирани мъже.
Свободата на медиите по света продължава да намалява
Оценките за останалите балкански страни са : Гърция - 29 (63-о място в света), Черна Гора - 37 (78-о място), Хърватска - 38 (82-о), Сърбия - 39 (83-о), Румъния - 44
(92-о), Босна и Херцеговина и Македония - 47 (98-о и 99-о място), и Албания и Турция - 50 (101-о и 102-о място в света).
Според доклада на неправителствената организация свободата на медиите по света намалява за осма поредна година през 2009 г.
В момента само един от всеки шест души в света живее в страна със свободна преса, като подобрения са били регистрирани единствено в Азиатско-тихоокеанския регион.
Най-големи ограничения на свободата на печата са били наложени в Латинска Америка и в бившия Съветски съюз, се посочва в доклада.
Повечето страни в Централна и Източна Европа са отбелязали слабо отстъпление в областта на медийните свободи. Русия продължава да е едно от най-опасните места за журналисти, които стават жертви на репресии. Тя дели с Гамбия 176-о и 177-о място в годишната класация на ″Фрийдъм хаус, отбелязва ББС и припомня, че през 2008 г. Русия е била на 175-о място.
В доклада се посочват десетте страни с най-лоши показатели в медийните свободи, подредени по азбучен ред на английски: Беларус, Бирма, Куба, Екваториална Гвинея, Еритрея, Иран, Либия, Северна Корея, Туркменистан и Узбекистан.
"В тези страни на практика няма свободни медии. Достъпът на гражданите до информация е силно ограничен, инакомислието се наказва със затвор и като цяло е обект на репресии", изтъкват от ″Фрийдъм хаус″.
На първо място в света по свобода на медиите е Исландия.
медиапул / Медии в България
Няма коментари:
Публикуване на коментар