
27 ноември 2010
По време на тази криза, която съществува в обществото и на медийния пазар- признанието на колегите е може би най-голямото признание, което може да съществува. Това, че колегите са ме избрали е голяма оценка за мен и за колектива. Това каза главният редактор на вестник „Нов живот"-Кърджали Иван Бунков, който получи наградата на СБЖ за принос за духовното развитие на Източнородопския край.
Интервю на Юлия Тороманова,
Информационна агенция КРОСС
Получихте награда за принос за духовното развитие на източнородопския край. Какво означава тя за Вас?
По време на тази криза, която съществува в обществото и на медийния пазар- признанието на колегите е може би най-голямото признание, което може да съществува. Това, че колегите са ме избрали е голяма оценка за мен и за колектива. Защото ние сме огледало на тези към които сме насочили. все пак може да се каже, че има будна публика.
Как оцелява един регионален вестник в днешно време?
Много гъвкаво с много политика, като се стремим да се харесваме и на рекламодателите и на читателите, което е ходене по въже. Въпреки това ние сме единствения регионален вестник, който не сме съкратили още нито един човек. Много трудно е. Надявам се вече да излизаме от кризата. Оцеляваме благодарение само на това.
Оптимист ли сте за бъдещето на българската журналистика?
Оптимист съм дотолкова доколкото няма празно място. Ако ние не я направим тази журналистика, ще я направят други. Смятам, че хората от моето поколение имаха възможност по едно време да се усетят и да вземат нещата в свой ръце. Просто не бива да остават на това, което са научили дотук. Те просто трябва много бързо да се мобилизират. Затова тази година сме организирали курс по компютри, защото е по-добре да се мине през една модернизация и това ще помогне много бързо да се ориентираме в пространството. Ние ще успеем като приобщим по-големи територии и потърсим нови адресати между читателите.
Наскоро имаше форум за свободата на словото в медиите. Вие смятате ли, че медиите в България са свободни и има свобода на словото?
Категорично не смятам, че са свободни медиите. Те са свободни дотолкова доколкото е свободен техния главен редактор или техният главен издател, а той е свободен относително, защото икономически е принуден да се съобразява с много неща. Аз съм освен главен редактор на в-к „Нов живот" съм и председател на Асоциацията на регионалните медии в България и тази тема почти винаги стои пред нас, затова искаме да променим нещо в най-високо ниво. да се вземат примери от Гърция, Турция, съседните на нас страни, където има много по-добър статут на журналиста и е икономически много по-добре поставен.
Смятате ли, че журналистът е достатъчно уважаван в България?
Не. Той не е уважаван, защото няма статут. На него му определят мястото, а зад него няма никого, никой, нищо. Няма нито заплата, нито власт.
Смятате ли, че един ден ще успеем да постигнем едно друго ниво в медиите и в свободата на словото?
Смятам, че това може да стане когато вестниците започнат да се издават от хора, които са само вестникари и няма никакъв друг интерес освен да бъдат вестника, а не да бъдат вестниците издания на хора, които чудят какво да правят и как да постигнат някакви други корпоративни интереси. Не трябва да има и чак такава свобода, в която да не е известно кой, докъде и как отива.
крос / Mass media
Няма коментари:
Публикуване на коментар