Красимир Гергов купува „Труд” и „24 часа” за 60 млн евро
Вторник,20 Юли 2010
▲ Красимир Гергов
снимка:Вяра Йовева
снимка:Вяра Йовева
Сделката щяла да се финализира до седмица-две. Така Красимир Гергов ще придобие дружество, специализирано в извършването на издателски услуги и e на българския пазар повече от 10 години. ВГБ е най-голямата издателска група за периодични печатни издания в България. Компанията притежава издателствата “Медиа Холдинг” АД, “168 часа” ЕООД, “Издателство за списания Медиа” ЕООД, “Медиа Партнер” ЕООД, “Пресгрупа Утро” ЕООД, “Български фермер” ООД и Книгоиздателска къща “Труд”.
Създадена в началото на 1997 г., ВГБ наложи в България познатия в Европа модел на немския вестникарски концерн ВАЦ, който обединява централизираното управление на дейности като производство, снабдяване, разпространение, реклама, маркетинг и др.
В последно време обаче очевидно този модел не работи както преди. Германските собственици признават, че търпят големи загуби по линия на рекламните постъпления. Спадът само през последната година е с близо 40-50 на сто. Освен това тиражите на „Труд” и „24 часа” също вървят надолу. В. „Труд” се печата в тираж от 70 - 75 хил. бр., а в. „24 часа” – 60 - 65 хил. Запознати твърдят, че от тях се продават не повече от 70 процента.
Слуховете около преговорите за продажбата на популярните издания придизвикали голямо напрежение в редакционните екипи. Някои от версиите, разпространявани в медийните и бизнес средите, сочат, че се очаквало обединяване на вестниците „Труд” и „24 часа”. „Трудоваците” обаче били притеснени, че ръководството на „часовете” имало силни позиции пред новия купувач и дори посредничело при сделката, което давало предимство на конкуретния вестник. Според други слухове главният редактор на „Труд” Тошо Тошев разговарял със собствениците в Есен, опитвайки се да спаси своя екип. Не било ясно обаче каква договорка е постигнал и дали тя ще залегне в договора за продажба.
Много е вероятно Красимир Гергов, който има голям опит в ръководенето на медии, да повери преструктурирането на екип, посочен от него. Очаквали се и сериозни съкращения на журналисти, както и в администрацията.
Кандидат за купуване на германската вестникарска империя в България била също Нова българска медийна група на Ирена Кръстева. Тя притежава вестниците “Монитор”, “Телеграф”, “Политика”, “Засада” (бивш "Експрес"), “Меридиан мач”, 50% от регионалния всекидневник “Борба” във Велико Търново, както и на “Балкан българска телевизия” (ББТ) и на ТВ7. В хода на преговорите обаче са се отказали заради високата цена, поискана от германците.
Красимир Гергов ще стане собственик и на сградата на ВГБ – Полиграфическия комбинат „Д. Благоев” на бул. „Цариградско шосе” 47. Не е ясно все още дали в сделката влиза и печатницата на групировката.
Не е ясно каква ще е съдбата на в. "Класа", който също се счита за собственост на Гергов.
Красимир Гергов е роден на 30 септември 1961 година в София, България. Завършва Висш институт за физическо възпитание и спорт, специалност "Туризъм, алпинизъм и ориентиране" и спортна журналистика. Специализира World Report в СNN, Атланта и Лондон. Професионалната му кариера се развива в сферата на маркетинга, рекламата и консултирането на медии. Някои от основните му дейности са: Президент е на рекламна агенция „KRES", България – първата българска агенция за пълно рекламно обслужване, партньор в „News Outdoor", България, консултант на Newscorp за България (bTV) и за Сърбия (Fox TV); консултант на Central Europe Media Enterprises за България (PRO.BG и RING.BG); собственик на първата частна телевизия у нас с програма на CNN и на първото частно национално радио съвместно с Радио „Свободна Европа”; председател на Националния борд по туризъм от 2008 г.; основател на Българската асоциация по голф и т.н Това може да се прочете в личния сайт на бизнесмена.
Според публикации в медиите Гергов е и един от най-богатите българи и е завършил и Школата на МВР в Симеоново, заедно с Богомил Бонев, ексвътрешен министър и банкера Емил Кюлев, който бе убит през 2005 г. Frognews.bg
Бг Таймс
Няма коментари:
Публикуване на коментар