През октомври миналата година Европейския парламент се опита да приеме декларация за свободата на медиите в Италия. Спорната резолюция раздели членовете на Европарламента, а италианският премиер Силвио Берлускони се размина на косъм с порицание за отношенията си с медиите.
WikiLeaks стана особено популярен, след като публикува видеозапис, който изобличава американски военни в убийството на цивилни. Става дума за епизод от войната в Ирак преди три години, когато загиват 12 души, сред които двама служители на агенция "Ройтерс". |
Асанж предупреди, че приемане на антитерористично законодателство, което ограничава свободата на словото в Европа, може да бъде използвано за оправдаване на още по-екстремни форми по други места на земята.
Според информация, публикувана в уебкафе.бг, Джулиан Асанж e споделил в интервю, че ще остане извън САЩ за неопределено време. Докато адвокатите му поддържат връзка с Белия дом в последните дни, заради плановете на уебсайта да пусне видео на Пентагона за "касапницата" при американска бомбардировка в Афганистан м.г.
Адвокатите му са потърсили американските власти, казва Асанж предвид съобщенията в медиите, че САЩ отчаяно се опитват да го проследят и да предотвратят публикуването от WikiLeaks на видеото и други класифицирани материали. За тях се твърди, че са били предоставени на сайта от 22-годишен американски анализатор за разузнаването, който сега е в ареста в Кувейт.
Основателят на сайта WikiLeaks предупреди в Брюксел, че има тенденция за налагане в цяла Европа на система за цензура в интернет. "Политическите партии се мобилизират и това е много сериозен проблем", заяви той. "Натискът за хармонизация е огромен, но по кой път ще тръгнем? По този на Китай?", попита Асанж.
Неговите страхове бяха потвърдени и от исландската депутатка Бригита Йонсдотир: "По принцип Китай винаги е във фокуса на вниманието, когато се говори за заплахи на свободата на словото. Но ситуацията в Европа е много по-лоша, отколкото си мислите, в резултат на антитерористичното законодателство. Медиите нямат граници вече, така че трябва да излезем извън дебата САЩ-Европа-Великобритания и да мислим за правила на световната сцена."
Исландският парламент гласува на 15 юни предложение за създаването на т.нар рай за разследващи журналисти. Предложнието се състои в приемане на серия от правила, които да създадат благоприятна среда за разследващата журналистика. Законопроектът беше приет с единодушие, като само един депутат гласува въздържал се. |
Страните - членки на ЕС, имат различни закони за защита свободата на медиите и анонимността на източниците, което затруднява общите действия на европейско ниво.
По време на дебата беше повдигнат и въпросът, че свободата на изразяване не е единствената свобода, когато става дума за цензура. Така например през февруари мениджъри от Google бяха осъдени заради любителско видео, качено през 2006 г. , което показва малтертиране на момче със синдром на Даун. Случаят послужи като предупреждение за ефекта, който може да има свободното онлайн публикуване, върху личния живот на хората.
Професорът Аластар Мулин, от Университета за право "Норвич" в Източна Англия, заяви, че медиите не може да бъдат свободни да публикуват "голи неистини с тотално незачитане на последиците", като попита дали "американският фундаментализъм за свободен стил" е верният път за Европа. Той предупреди и срещу заплахата интернет да бъде третиран като зона без закони.
вд
Няма коментари:
Публикуване на коментар